wz

Vitajte na mojej www stránke! Verím, že si tu každý z Vás niečo nájde pre seba a že napíšete a radi sa sem vrátite.  Pekný deň prajem!

Zhongshan Road (Taipei)

Zhongshan Road pomenovaný podľa Sun Yat-sen, je hlavnou arteriálnou trasou v Taipei, Taiwan Trasu získali pripojením Zhongzheng Dištriktu na juhu s Datong, Shilin okresov a Beit Dištriktu na severe. Cesty boli vybudované v období japonskej nadvlády. Bolo to nazývané Chokushi Kaido (Chokushi Avenue), čo bola cesta vedúca k námestiu Grand svätyne Taiwanu. 
Zhongshan je pozoruhodný ako trasa cesty bývalého prezidenta Čankajšeka medzi prezidentskými budovami a jeho bydliska v Shilin dištrikte. Celá trasa je rozdelené do expresných a miestnych uličiek s upraveným okolím medzi nimi. Pozoruhodné pamiatky sa nachádzajú pozdĺž cesty Zhongshan a zahŕňajú:

Pamätnú sieň Taiwan
Bývalú Kuomintang Centrálu
National Taiwan University Hospital
Hlavná stanica Taipei
Executive Yuan
Súd Yuan
Mackay Memorial Hospital
Taipei Fine Arts Museum
Grand Hotel
Shilin Night Market
Shilin Prezidentský domov (Čankajšekov bývalý pobyt)
Tretie Oko.

Zhongshan Road sa delí na severnú trasu a južnú časť trasy. V severnej časti trasa vediemedzi Zhongxiao Road a severný Beit (mŕtvy-koniec) a južný úsek medzi Aiguo Road a Roosevelt Road. Existuje sedem oddielov trasy v severnej časti a len jeden úsek v južnej časti. V posledných rokoch Taipei nahradilo Zhongshan most cez rieku Keelung, čím sa zlepšila plynulosť premávky na odľahčenie Beian Road/Xinsheng Expressway. Náhradný projekt mosta bol dokončený na začiatku roku 2007.
https://en.wikipedia.org/wiki/Zhongshan_Road_(Taipei)

Lunárny Nový rok v dátach
Rok koňa začal 31.januára 2014
Rok Kozy začal 19.februára 2015
Rok opice začne 08.februára 2016
Rok kohúta začne 28. januára 2017


Cesta po ostrove na vlastný pohon, na bicykli

Taiwan (v slovenčine v minulosti Tchaj-wan, čo je prepis slova "Taiwan" ak sa chápe ako pchin-jin), dlhý tvar Čínska republika, je ostrovný štát vo východnej Ázii. Tento ostrovný štát sa rozprestiera vo Východočínskom mori. Patria k nemu ostrovy Taiwan, Ťinmen (Chinmen, Quemoy), Matsu a súostrovie Pcheng-chu (Peng-hu, Peskadorské ostrovy, Rybárske ostrovy). Od čínskych brehov je vzdialený 150 – 200 km. Taiwanské vrchy (Tchaj-wan-šan) pokrývajú väčšinu ostrova. Ich najvyšším vrchom je Jü-san (3 950 m n. m.; Yushan; Nefritový vrch, Mt.Morrison, Mt.Jade). Západné pobrežie lemuje široká nížina.
Slovenská republika, podobne ako mnoho iných krajín, štát Taiwan neuznáva a nenachádza sa u nás ani jeho veľvyslanectvo, ale len obchodná a kultúrna reprezentácia, ktorá však vykonáva aj mnohé činnosti prislúchajúce zastupiteľským úradom. Jeho vyhlásenie bolo jednostranným aktom vykonaným bez súhlasu materskej krajiny, podobne ako v prípade Severocyperskej republiky, Kosova a Metochije, Abcházska, či Južného Osetska. Taiwanskí športovci reprezentujú na olympiáde svoju vlasť pod názvom Čínsky Taipei a vlajkou svojho olympijského výboru, podobne ako Hong Kong, ktorý má tiež relatívnu nezávislosť a používa čínsku vlajku svojej provincie namiesto britskej, ktorá bola nahradená po ukončení prenájmu Veľkej Británii v roku 1997.


Mestá
Taipei – je hlavné mesto Taiwanu, má približne 2 626 100 obyvateľov. Nachádza sa tam najvyššia budova na svete TAIPEI 101. V Taipeji a okolí sa nachádza 8 univerzít. Druhým najväčším mestom Taiwanu je so svojimi 1,5 miliónmi obyvateľov Kao-siung. K zaujímavým miestam patrí Konfuciov palác alebo Lotosové jazero. Námorný prístav mesta patrí medzi najväčší na Taiwane a je štvrtý najväčší na svete.
Tchaj-nan je populárne turistické miesto pre svoje veľké množstvo budhistických, taoistických, ale aj konfuciovských chrámov. Každoročne sa tu konajú rôzne slávnosti a karnevaly, lákajúce turistov, ale aj domorodých obyvateľov zo širokého okolia.


Parky
Taiwan má aj niekoľko národných parkov. Národný park Kchen-ting (Kenting), ktorý bol v roku 1984 vyhlásený ako prvý, je typickou ukážkou subtropickej fauny a flóry a svojou polohou na najjužnejšom cípe Taiwanu poskytuje nádherný zážitok z nekonečného Tichého oceánu. Tiesňava Tchaj-lu-ke (Taroko) je zase predstaviteľom typického vnútrozemského národného parku. Tento kaňon vyhĺbený horskými riekami je sprístupnený ako jedna z troch hlavných ciest spájajúcich západnú a východnú časť Taiwanu. Národný park je takmer totožný so samotnou cestou a umožňuje neobyčajný zážitok z hôr, vodopádov, termálnych prameňov, ale aj kláštorov vytesaných priamo do skál – takmer nedostupných bežnému smrteľníkovi. Podobné zážitky sprostredkúvajú aj ďalšie národné parky, ako je Šej-pa (Shei-Pa) alebo Jü-šan (Nefritový vrch; Yushan). Taiwan však nežije iba cez deň, ale vďaka svojim nočným trhom azda v každom meste a každej dedine vytvára neopakovateľné čaro aj v noci.


Prezidentská budova
Ostrov bol Číňanom známy už od 1.stor.p.n.l. Prvú vojenskú expedíciu vyslali na ostrov Číňania r. 230p.n.l. V 13.stor. sa stal ostrov správnym územím Číny a od konca 15.stor. tam mali Číňania svoje vojenské posádky. Roku 1590 pristáli na ostrove Portugalci, ktorí ho nazvali Formoza/Ilha Formoza – Prekrásny (používal sa v rokoch 1895-1945). V 17.stor. obsadili časť ostrova Holanďania a na jeho juhozápadnom okraji postavili pevnosť Casteel Zeelandia. Roku 1661 ich z nej vyhnal generál Čeng Čcheng-kung. Jeho syn Čeng Ťing sa dokázal až do roku 1683 brániť Mandžuom, ktorí si roku 1644 založili dynastiu Čching.


Rozsiahle čínske prisťahovalectvo na ostrov sa začalo v 17. storočí. Ostrov Taiwan, resp. Tchaj-wan (historický názov Formóza) sa dostal pod kontrolu pevninskej Číny po krátkej dobe holandskej nadvlády v roku 1620 – 1662. V roku 1895 – 1945 ho ovládali Japonci.
Čínska vláda zvaná Kuomintang sa aj so svojimi prívržencami uchýlila na ostrov krátko po víťazstve čínskych komunistov pod vedením Mao Ce-Tunga v kontinentálnej Číne a po vyhlásení Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) dňa 1. októbra 1949 v Pekingu. Ostrov prijal názov Čínska republika. Od roku 1949 až do svojej smrti v roku 1975 ostrovu vládol šéf Kuomintangu vo funkcii prezidenta republiky generál Ťiang Ťie-š’ (Čankajšek). V roku 1971 OSN zbavila Taiwan členstva v uvedenej medzinárodnej organizácii a na jeho miesto pozvala kontinentálnu ČĽR. Po historicky prvej návšteve amerického prezidenta (konkrétne Richarda Nixona) v komunistickej Číne roku 1972 sa síce začal intenzívnejší rozvoj americko-čínskych (najmä ekonomických) vzťahov, ktorý viedol v roku 1978 až k uznaniu pevninskej Číny zo strany USA ako jedinej, nedeliteľnej krajiny, ktorej súčasťou je aj Taiwan, ale spolupráca medzi USA a ostrovnou Čínskou republikou zostala nedotknutá, a taktiež sa výrazne rozvíjala. USA už od vzniku ostrovnej republiky jej poskytovali a naďalej stále poskytujú rozsiahlu ekonomickú, technologickú i vojenskú pomoc, čo vo významnej miere zabezpečilo a ďalej zaručuje obranyschopnosť a nezávislosť Taiwanu. Pozemková reforma, vládne plánovanie, pomoc USA, rozsiahle zahraničné investície a voľný prístup k univerzitnému vzdelaniu spôsobili mohutný ekonomický rozvoj Taiwanu (zaraďovaného k »východoázijským hospodárskym tigrom«), ktorý sa prejavil v ohromných úspechoch priemyslu, poľnohospodárstva a v trvalom raste životnej úrovne.


V roku 1987 bol v krajine po 38 rokoch zrušený vojnový stav a v roku 1991 bola po 43 rokoch ukončená tzv. núdzová vláda, resp. vláda ohrozenia. 23. marca 1996 sa na Taiwane uskutočnili prvé priame slobodné prezidentské voľby. 21. septembra 1999 Taiwan postihlo rozsiahle zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo vyše 2300 obetí, tisíce ranených a veľké materiálne škody. Od r. 1949 ČĽR považuje Čínsku republiku, čiže Taiwan, za svoju súčasť, za 23. (rebelujúcu) provinciu, zatiaľ čo vláda ostrovnej republiky sa považuje za reprezentanta celej Číny, teda aj kontinentálnej. V roku 1999 však taiwanská vláda nanovo definovala svoj vzťah k ČĽR, a to ako »vzťah dvoch štátov, dvoch Čín. Najmä po nástupe prezidenta Chen Shui-biana k moci v máji 2000 jeho Demokratická pokroková strana, na rozdiel od dovtedy (vyše 50 rokov) vládnucej Nacionalistickej strany, začala otvorene hlásať politiku úplnej nezávislosti Čínskej republiky od kontinentálnej ČĽR, čím výrazne podráždila čínske komunistické vedenie v Pekingu. To pohrozilo, že pokiaľ vláda v Tchaj-peji, hlavnom meste ostrovnej republiky, naozaj vyhlási nezávislosť a bude sa znovu uchádzať o členstvo v OSN, tak ČĽR podnikne otvorenú vojenskú akciu proti Taiwanu.


Po víťazstve čínskej revolúcie a po založení Čínskej ľudovej republiky (1949) utiekla na Taiwan komunistami porazení prívrženci Kuomintangu na čele s generálom Čankajškom (Chiang-kai-shek), ktorý tu vyhlásil exilovú vládu Čínskej republiky. Jedna vláda odmietala uznať druhú, ale v OSN sa nakoniec rozhodlo, že ako legitímnu bude uznávať pevninskú Mao-ce-tungovu.


Prístav Kao-siung
Na nerastné suroviny je ostrov chudobný. Má menšie zásoby medenej rudy, síry a azbestu. Rozvinutý priemysel zásobujú elektrickou energiou jadrové aj vodné elektrárne. Rozmach priemyselných odvetví (výpočtová technika, elektrotechnika) sa zakladá na lacnej ale kvalifikovanej pracovnej sile a surovinovej nenáročnosti. Ďalšie dôležité odvetvia sú výroba lodí, umelých vlákien, spracovanie ropy. Dôležitý je export kapitálu. Veľa prostriedkov sa vynakladá na výskum a rozvoj. Existuje tu lacná pracovná sila, ktorá zabezpečuje konkurencieschopnosť tovarov na svetových trhoch. Medzi hlavné hospodárske odvetvia, ktoré sú pre Taiwan dôležité patrí elektronický, elektrotechnický, textílny a chemický priemysel. Výrobky z týchto odvetví tvoria základ exportu Taiwanu.


Od 90. rokov sa Taiwan snaží o prilákanie zahraničných investícií, hlavne s vysokým podielom high-tech produkcie. V ekonomike Taiwanu hrá významnú úlohu štát a plánovanie.


Zaujímavosti a info o turistike

Tchaj-pej – hlavné mesto Taiwanu. Spolu s okrajovými štvrťami sa jeho populácia odhaduje na 4 milióny obyvateľov. Nachádza sa tu Národné palácové múzeum, ktoré archivuje okolo 700 000 svedectiev rôznej formy o čínskej histórii a kultúre, vďaka čomu je považované za najbohatšiu a najkrajšiu zbierku histórie celej Číny. Na názorných príkladoch vykopávok sa tu napríklad dozviete aj to, že čínske písmo – staré vyše 3500 rokov – prešlo od svojho vzniku asi 6-krát veľkými úpravami až do konečnej podoby, ktorú má dnes. Úplne prvé písmo predstavovali piktogramy (písané na vnútorné i vonkajšie steny nádob), ktoré sa po stáročia upravovali a zjednodušovali… Okrem múzea treba určite v Tchaj-pej navštíviť areál Čankajškovko pamätníka, ktorého súčasťou je monumentálne mauzóleum (tzv. CKS Memorial Hall) a dva paláce, jeden pre Národnú koncertnú sieň a druhý pre Národné divadlo. Spomedzi množstva ďalších miest v Tchaj-pej treba spomenúť taoistický Chrám Lung-šan, Konfuciov palác, Pamätník Sun Jat-Sena, ale za pozornosť stojí aj moderná radnica alebo niektorý z početných parkov priamo v strede mesta.


Kuchyňa - strava
Základnou surovinou čínskej kuchyne je prirodzene ryža a jedinými nástrojmi na jedenie sú paličky. Čínska kuchyňa je veľmi pestrá, používa sa v nej veľa druhov zeleniny, mäsa, morských produktov a to všetko sa kombinuje do zmesi nepoznaných farieb, vôní a chutí, ktoré nemôžete okúsiť nikde inde na svete.
Sú tu teploty vystupujúce denne až na 30 – 40 °C, relatívna vlhkosť.


Stručná štatistika
Štátny sviatok: 10. okt. (Deň wuchangského povstania, 1911)
Rasové a národnostné zloženie: taiwanskí Číňania (84%), pevninskí Číňania (14%), iné, cca 20 národnostných skupín (2%)
Náboženstvo:
konfucianizmus, taoizmus (48%), budhizmus (43%), evanjelické (2%), katolícke (1,5%), iné (5,5%)
Urbanizácia: 74,7 %
Priemerná dĺžka života: 75 rokov
Analfabeti: 6,7 %
Nezamestnanosť: 2,7 %
HDP: 12 840 USD/obyvateľaČÍNA
Čínska ľudová republika je administratívne rozdelená do 22 provincií šeng (čín. (pinyin shěng).
Čína považuje Taiwan za svoju dvadsiatu tretiu provinciu, aj keď na ňom priamo nevládne.
Okrem provincií existuje 5 autonómnych oblastí národnostných menšín c'-č'-čchü (čín. (pinyin zizhiqu),
štyri centrálnou vládou priamo spravované mestá č'-sia-š' (čín. (pinyin zhíxiáshi)
a dve špeciálne administratívne oblasti tche-pie sing-čeng-čchü (čín. (pinyin tebié xíngzhengqu) - Hong Kong a Macao - s pomerne vysokou mierou samosprávy.
Na nižších úrovniach je územie administratívne rozdelené do prefektúr a prefektúrnych miest, o stupeň nižšie sú okresy a okresné mestá.


V Číne je vybudovaných 49 000 chrámov a svätyní

Taiwan (tiež Formóza, hanyu pinyin Táiwan, tongyong pinyin Táiwan, Wade-Giles T'ai-wan, tchajwansky Tâi-oân) je ostrov v juhovýchodnej Ázii, ktorý je spolu s niekoľkými ďalšími menšími ostrovmi súčasťou Čínskej republiky, ktorú však väčšina štátov sveta ako nezávislý štát oficiálne neuznáva, pretože si jej územie nárokuje Čínska ľudová republika. Väčšina územia ostrova tvorí spolu s Peskadorskými ostrovmi čínsku provinciu Taiwan.


Názov pôvodne označoval len mesto na juhozápade ostrova (dnešný Tchaj-nan) a znamená terasovitá zátoka. Neskôr sa rozšíril na celý ostrov. Portugalci, ktorí Taiwan objavili pre Európu, mu dali meno Ilha Formosa, čo znamená Krásny ostrov; pomenovanie Formóza sa čiastočne udržalo dodnes.


Západná časť ostrova je plochá a naväzuje na nehlboké dno Taiwanského prielivu. Tu sa sústreďuje drvivá väčšina osídlenia a infraštruktúry. Strednú a východnú časť ostrova vyplňujú až 3 952 m vysoké hory, tiahnuce sa prevažne v severojužnom smere. Vznikajú od treťohôr tektonickými posunmi a sprievodnou sopečnou činnosťou, spôsobenou zasúvaním filipínskej oceánskej dosky pod juhočínsku.


Taiwan je 4. najvyšší ostrov na svete. Taiwanské pohoria sa delia na nasledujúce celky:
Pobrežné hory pozdĺž východného pobrežia, ich svahy sa prudko zvažujú priamo do mora
Stredné hory vedľa Pobrežných hôr
Jüšanské hory v južnej polovica ostrova, západne od Stredných hôr
Ališanské hory západne od Jüšanských
Snežné hory severne od Ališanských a Jüšanských, severozápadne od Stredných
Tatchunské sopečné pohorie na severnom cípe ostrova (zahrňuje Jang-ming-šan pri Tchaj-pej)


História
Pôvodnými obyvateľmi ostrova boli, a dodnes z menšej časti sú, austronézke kmene, blízke dnešným obyvateľom Filipín, Indonézie či Novej Guineje. Čínski roľníci a obchodníci sa tu začali usadzovať od doby mongolskej okupácie v 13. storočí a ostrov sa postupne stal okrajovou súčasťou čínskej ríše. V prvej polovici 17. storočia sa Taiwan stal predmetom koloniálneho súperenia medzi Holandskom a Španielskom, súbežne prebiehala ďalšia veľká vlna čínskeho prisťahovalectva z priľahlých pevninských provincií. V roku 1662 Čcheng Čcheng-kchung (Koxinga), ktorý v mene zvrhnutej dynastie Ming bojoval proti novej mandžuskej dynastii Čching, porazil Holanďanov a donútil ich k odchodu. Taiwan sa tak na dve desaťročia stal poslednou baštou protimandžuského odporu.


Po Čchengovej smrti však roku 1683 Čchingovia ostrov obsadili a po nasledujúce dve storočia zostal súčasťou Číny. Po prehranej vojne s Japonskom musela Čína roku 1895 Šimonoseckým mierom okrem iného postúpiť Taiwan Japonsku. Obyvatelia Taiwanu, než by sa nechali odovzdať do japonského područia, sa za tejto situácie pokúsili vyhlásiť nezávislosť ako tzv. Taiwanský demokratický štát (vôbec prvú republiku v dejinách Ázie). Tento pokus však po niekoľkých dňoch ukončil príchod japonských vojsk. Nasledujúce roky pod japonskou vládou boli charakterizované tak výrazným hospodárskym rozvojom, ako potlačovaním čínskej identity a snahami o japonizáciu obyvateľstva. Po porážke v 2. svetové vojne muselo Japonsko roku 1946 navrátiť Taiwan Číne. Ostrovania, ktorých ostrov bol hospodársky podstatne vyspelejší než väčšina pevninskej Číny, sa však ani teraz nedočkali väčšieho podielu na správe svojich záležitostí.


Skorumpovaný kuomintangský režim ich vykorisťoval a diskriminoval v prístupe k vedúcim funkciám rovnako ako Japonci. Protikuomintangské povstanie, ktoré v Tchaj-peji prepuklo 28. februára 1947 bolo brutálne potlačené (približne 10 000 obetí) a nad ostrovom bol vyhlásený výnimočný stav, ktorý trval až do roku 1987. Od konca roku 1948 prebiehal v súvislosti s obratom v čínskej občianskej vojne masový príliv utečencov z pevninskej Číny na ostrov. V roku 1949 sa na ostrov uchýlili zvyšky Čankajšekovej armády, ktorá na pevnine prehrala občiansku vojnu s komunistami. Zmenená vojenskopolitická situácia vo východnej Ázii, keď sa v súvislosti s kórejskou vojnou na obranu Taiwanu začali angažovať USA, však po roku 1950 zabránila obsadeniu ostrova armádou ČĽR. Taiwan si tak udržal nezávislosť od komunistov až dodnes. Do začiatku 90. rokov však i na Taiwane vládol totalitný režim, pre zmenu krajne pravicový. Potom nasledovala postupná demokratizácia.


National Palace Museum sa architektonicky podobá palácom dynastie Čching. V zbierke je viac ako 620 000 rôznych umeleckých predmetov, ktoré majú nevyčísliteľnú cenu. Zbierka je veľmi veľká na to, aby mohla byť vystavená naraz a preto väčšina z nich (s výnimkou tých najdôležitejších) sa stále mení.V Taipeji k ďalším turisticky zaujímavým miestam patrí Chiang Kai-shek Memorial Hall, čiže Čankajškova pamätná sála. Čankajškova pamätná sála patrí k elegantnému architektonickému štýlu dynastie Ming. Prezidenta Čankajška tam dnes môžu ľudia vidieť ako obrovskú bronzovú sochu. Blízko pamätnej sály je Národné divadlo a Národná koncertná hala.


Lungshan Temple


Ďalej môžete vidieť Lungshan Temple. Je to najstaršia a najnavštevovanejšia svätyňa v Taipeji. Lungshan Temple je najlepší príklad typickej čínskej architektúry. Nachádza sa v strede mesta.
Grand hotel stojaci na kopci nad Taipei a riekou Keelung postavený v čínskom palácovom architektonickom štýle je 13-podlažná budova, v ktorej sa spája jemnosť čínskej architektúry s modernými prvkami. Ďalej je tu Konfuciova svätyňa. Táto stavba je zasvätená Konfuciovi, ktorý je tu považovaný za učiteľa všetkých generácií a takisto za niečo ako svätého alebo božstvo. 28. september ako výročie narodenia Konfucia sa oslavuje ako Deň Učiteľa s oslavami, ktoré sa odohrávajú v tejto svätyni.


Z ďalších zaujímavostí je to múzeum Dr.Sun Yat-sena, zakladateľa Čínskej republiky a hrobka martýrov (martyr's shrine – hrdinovia, ktorí položili svoj život za vlasť v rôznych vojnách).


Na Taiwane sa ešte nachádza národný park Taroko Gorge, ktorý sa nachádza asi 25 km severozápadne od mestečka Hualien, pri ktorom bolo epicentrum posledného veľkého zemetrasenia na Taiwane. Skaly obopínajúce kaňon sú z mramoru a mramorové sú aj chodníky v meste Hualien. Hovorí sa, že mramor v tejto oblasti je lacnejší ako voda a vyvážajú ho aj do Japonska. Botanikov by tu zaujali najmä divorastúce biele ľalie a zoológov veľké množstvo lastovičiek, ktoré si budujú svoje hniezda v jaskyniach lemujúcich kaňon, takže pri pohľade na strop jaskyne si preventívne zatvorte ústa, len tak kvôli bezpečnosti. Názov Taroko znamená v aboriginálnom jazyku silný a pekný. Ďalej sa tu nachádza národný park Kenting, v ktorom sa nachádza množstvo endemitov vo flóre aj faune.


Národný park Kenting - sa nachádza na samom južnom cípe ostrova, tento park je známy svojimi plážami a bujnou vegetáciou.


Národný park Shei-pa - Park s klembbovými horami a rieky sa nachádzajú v Hsinchu County - sú tu skvelé turistické chodníky.


Sun Moon Lake - jazero vo výške 762 m vo vznešených horách v Nantou County, toto jazero je známe pre svoje čisté šumivé modré vody a malebné horské pozadie.


Taipingshan - historický protokolovací priestor a jedno z najmalebnejších miest Taiwanu. Umiestnené je v Yilan County.


Taroko Gorge - impozantné rokliny sa nachádzajú na východnom pobreží.


Národný park Yangmingshan - klenúce sa pohorie s výhľadom na Tchaj-pej.


Yushan (Jade Mountain) - 3952 m/m, najvyššia hora nielen na Taiwane, ale v celej východnej Ázii.


Lalashan - "Lala" znamená "krása" v rodnom jazyku Atayal. Mt.Lala je jedným z prirodzených ochranných pásiem na Taiwane. Existujú tu 500-2800 ročné božské stromy a č.5 je božský strom, vraj dokonca starší ako Konfucius. Lalashan je najlepšie známy pre jeho broskyne a broskyňovú sezóna (júl-august) kedy  je najvhodnejší a aj najkrajší čas na návštevu Mt.Lala, ktorý sa nachádza v Taoyuan County.


Jiufen, bývalé zlaté banícke mesto sa nachádza na severovýchodnom pobreží, ktoré je teraz populárnou turistickou destináciou.Alishan - hmlové lesy obrých cyprusov a úžasného východu slnka v strede ostrova, kde sa nachádzajú malebné úzkokoľajky.

Pre zväčšenie klikni na obrázky!

Medzi významné stromy v tejto oblasti patria

Taiwania cryptomerioides, veľký ihličnatý strom cyprus rodu Cupressaceae (rovnakého rodu ako ďalšie tri druhy)
Chamaecyparis formosensis, alebo formosana Cypress
Chamaecyparis taiwanensis
Cunninghamia konishii
Pinus taiwanensis, alebo Taiwan Red Pine
Picea Morrisonicola, alebo Yushan Spruce
Pseudotsuga sinensis var. wilsoniana, alebo Taiwan Douglas-jedľa
Abies kawakamii, druh ihličnanu v Pinaceae rode, nájdený len v Taiwane
Tsuga chinensis var. formosana, Taiwan alebo čínsky Hemlock
Ulmus uyematsui, druh brestu nájdený len v regióne Alishan.


FenqihuMestečko nízkych drevených budov postavených do úbočia hory vo výške 1400 metrov a stredom Alishan vedúce lesné železnice, ktoré boli vybudované v Alishan Japoncami počas ich nadvlády.  Sú tu krásne prírodné skalné útvary, horské potoky, lesy a zrúcaniny šintoistického chrámu v okolí. Táto oblasť je takisto známa pre svoju produkciu potravinárskych výrobkov, ako sú bambusové výhonky a aiyu želé, vo vysokej nadmorskej výške a miestne "box obedy" (Fenqihu Bento), ktoré boli kedysi predávané cestujúcim na trati, sú tiež dobre známe.Sun Moon Lake
Úžasné výhľady, ktoré ponúka Sun Moon Lake cyklistické chodníky sú isté, pokiaľ sa niekto rozhodne prejsť jednu z najpopulárnejších cyklotrás po celoštátnej cyklomagistrále.
Kampaň, ktorá sa konala na internete s pomenovaním 10 najlepších cyklotrás Taiwanu bola odštartovaná v mesiaci jún, ktorú podporilo ministerstvo školstva Taiwanu. Najlepšie trasy, ktoré majú byť nominované podľa kritérií dostupnosti, náročnosti, zdravia, účasti, popularity u mládeže budú predložené miestnymi vládami a úradmi cestovného ruchu do 15. júna. Konečný zoznam 30-dsiatich je nastavený na online hlasovanie v auguste, s top 10 s konečným výsledkom v októbri. Výsledok hlasovania bude hrať zásadnú úlohu pri prijímaní projektov cyklistického cestovného ruchu krajiny na ďalšie obdobie a posunutie trás na vyššiu úroveň. "Taiwan je medzinárodne uznávaný výrobca prvotriednych kolies a môže sa pochváliť jednou z najlepších svetových cyklistických sietí. "Tým, že poznáme naše trasy, sme naďalej v Taiwane ako cyklistické útočisko pre nadšencov z domova i zo zahraničia."
Povesť ostrova pre cykloturistiku je pravidelne ponúkaná v zahraničí so zahrnutím Taiwanu v The New York Times 2014 - top cestovné cieľové destinácie so zoznamom kvôli infraštruktúre cyklistických trás. Táto silná reputácia je nastavená k ďalšiemu posilneniu a bolo otvorených ďalších 1005 kilometrov na bicykli, sieť Round-Taiwan, ktorá umožňuje cyklistom zažiť veľkolepé pamiatky a zvuky s krásou krajiny v deviatich dňoch pobytu. Okrem toho, existujúcich 4486 kilometrov sietí trás v turistických destináciách, ako je východné pobrežie, Hehuanshan a Sun Moon Lakea zároveň poskytuje Čisté cesty ku kultúrnym pamiatkam, ako sú múzea v Tainan City a Národný palác - múzeum južná vetva v Chiayi County. "Sieť je plne vybavená značkami vzdialeností a označeniami, pravým spôsobom značiek a špeciálnych semaforov na rušných predmestských križovatkách. Tieto funkcie pomáhajú tomu, aby jazda na bicykli na Taiwane bola bezpečná a s príjemným zážitkom.Čerešňové kvety a horská dráha z Alishan v malebnom mieste v Chiayi County

Nádherné prírodné scenérie, báječné jedlo a teplo priateľskí ľudia sú len niektoré z dôvodov pre vysoký profil pobytu na Taiwane, ako predného cieľa turistickej cesty do zahraničia.
Na začiatok miestna kuchyňa - hovädzia rezancová polievka, čaj s bublinkami, ovocie, ustrice, omelety a polievka knedlíčkami, to sú len niektoré z jedál, ktoré ľuďom, čo opustia Taiwan, chýbajú. Ostrov ponúka veľkolepé prírodne nádhery v deviatich národných parkoch, vrátane hôr, tropickej zelene, vodopádov a bielych piesočných pláží."Taroko" Národný park sám o sebe stojí za to stráviť v ňom aspoň dva dni početných malebných peších chodníkoch. Rovnako chvályhodné sú cenovo dostupné, čisté a včasné podzemné systémy; veľmi priateľskí a ústretoví ľudia; veľmi populárne verejné zariadenia, ako sú YouBike v Taipei; bezplatné Wi-Fi pripojenie na všetkých staniciach a väčšiny hlavných turistických atrakcií; a dobre riadené kúpeľne s WC v zastávkach metra. Mnohí musia vidieť turistické mestečko na úbočí Jiufen, horúce pramene sa nachádzajú na celoštátnej úrovni, Sun Moon Lake v centre mesta Tchaj-wane, Taipei 101, najvyššia Certifikovaná budova na svete. Taiwan nemusí byť veľký na barovú kultúru, je to ale hrdý výrobca Kavalan Whisky, víťaz mnohých top-súťaží USA a Veľkej Británie, ochutnávkové ocenenie. Kľúčovými zariadeniami sú tu i mačacie kaviarne.
 
Odkazy
https://www.flickr.com/photos/goldentime/sets/72157624721451465
http://www.taiwantoday.tw/ct.asp?xItem=231397&ctNode=445
https://en.wikipedia.org/wiki/Alishan_National_Scenic_Area
http://www.kolkojehodin.sk/presny-cas/staty/taiwan
http://www.playingwithflowers.co.uk/tag/calla-lily
https://en.wiki2.org/wiki/Temperate_rainforest
http://sk.wikipedia.org/wiki/Taiwan_(ostrov)
http://www.taiwantoday.tw/mp.asp?mp=9
http://sk.wikipedia.org/wiki/Taiwan
http://sk.wikipedia.org/wiki/Čína 
http://wikitravel.org/en/Taiwan
http://www.taiwan.sk
http://katkacestuje.blogspot.sk/2014_12_01_archive.html
http://www.taiwantoday.tw/ct.asp?xItem=231414&ctNode=445
http://www.roc-taiwan.org/SK/ct.asp?xItem=608905&ctNode=8013&mp=512
http://www.remotelands.com/destination/14011402_itinerary_taiwan_Charming-Taiwan:-Taipei,-Jiufen,-Hualien,-and-more

21.6.2015 Slovakia Cezmín